Judas konge, Josjia

 

Han var sønn av Amon (2. Kongebok 21,25-26)
Hans mor hette Jedida. Hun var datter av Adaja og var fra Boskat. (2. Kongebok 22,1)
Hans hustru hette Sebida. Hun var datter av Pedaja og var fra Ruma. (2. Kongebok 23,36)
Hans andre hustru hette Hamutal. Hun var datter av Jirmeja og var fra Libna. (2. Kongebok 24,18)

Hans sønner var:
Johanan (1. Krønikerbok 3,15)
Eljakim (Jojakim) (2. Krønikerbok 36,4) (1. Krønikerbok 3,15) (2. Kongebok 23,34)
Sjallum (Joakas) (1. Krønikerbok 3,15) (2. Krønikerbok 36,4)
Sedekia (1. Krønikerbok 3,15)

Josjia var 8 år gammel da han ble konge (2. Krønikerbok 34,1) (2. Kongebok 22,1)
Han regjerte i 31 år (- 1 måneår = 30 år) (2. Krønikerbok 34,1) (2. Kongebok 22,1)

0. året
Josjia blir konge, 8 år gammel (2. Krønikerbok 34,1) (2. Kongebok 22,1)

3. året
Psammetichus, kongen av Egypt, beleirer og inntar Azotus, en stor by i Syria. (Herodotus 2. bok 157) (Assyriatiden fra Sanherib tio Nebukadnesar)

5. året
Jojakim, hans andre sønn blir født da han er 13 år gammel (2. Kongebok 23,36) – (2. Kongebok 22,1)

6. året
Folket vender seg til:
Baaldyrkelsen (2. Kongebok 23,4) (Jeremia 2,8) (Sefanja 1,4)
Dargondyrkelsen (Sefanja 1,9),
Astartedyrkelsen (2. Kongebok 23,6-7)
Soldyrkelsen (2. Kongebok 23,5 og 11)
Månedyrkelse (2. Kongebok 23,5)
Dyrekretsens stjernebilder (2. Kongebok 23,5)
Himmelens hær (2. Kongebok 23,5)
Kamos (2. Kongebok 23,13)
Milkom (2. Kongebok 23,13)
Apis (Oksen) (2. Kongebok 23,19)

Dette skjedde i det 6. året til Josjia i følge Esekiel 4,6 (Kongetiden)

Sefanja 1
1. Dette er Herrens ord som kom til Sefanja, sønn av Kusi, sønn av Gedalja, sønn av Amarja, sønn av Hiskia, i de dager da Josjia, Amons sønn, var konge i Juda.
2. BORT, vil jeg ta alt av Jorden, sier Herren.
3. Jeg vil ta bort mennesker og dyr, ta bort himmelens fugler og havets fisker, og alt det som volder anstøt, sammen med det ugudelige, og jeg vil utrydde menneskene av Jorden, sier Herren.
4. Jeg vil rekke min hånd ut mot Juda og mot alle Jerusalems innbyggere. Og jeg vil utrydde av dette sted alt som er igjen av Ba’al, avgudsprestens navn, sammen med prestene,
5. dem som tilber himmelens hær på takene, og dem som tilber Herren og sverger ham troskap, men samtidig sverger ved sin konge.
6. For de har vendt seg bort fra Herren, har ikke søkt Herren, og ikke spurt etter ham.
7. Vær stille for Herren, Israels Gud, for Herrens dag er nær! Herren har stelt til sin offerslakting, og han har innvidd sine gjester.
8. På Herrens offerslaktings dag vil jeg hjemsøke høvdingene og kongens sønner, og alle som kler seg i utenlandske klær.
9. Jeg vil på den dag hjemsøke hver den som hopper over dørterskelen, dem som fyller Herrens hus med vold og svik.

7. året
Sjallum (Joakas) blir født (2. Kongebok 23,31) – (2. Kongebok 22,1)

8. året
Josjia begynner å søke Gud (2. Krønikerbok 34,3)

12. året
Josjia begynner å rense landet for avguder (2. Krønikerbok 34,3)
Og han gjennomsøker husene etter avguder (2. Krønikerbok 34,6)

13. året
Jeremia står frem med en profeti fra Herren

Jeremia 1
2. Herrens ord kom til ham i de dager da Josjia, Amons sønn, var konge i Juda, i det 13. år av hans regjering.
14. Og Herren sa til meg: Fra nord skal ulykken slippes løs over alle landets innbyggere.
15. For se, jeg kaller på alle folkestammer i rikene mot nord, sier Herren. Og de skal komme og sette hver sin stol ved inngangen til Jerusalems porter og mot alle dets murer rundt omkring, og mot alle Judas byer.
16. Og jeg vil avsi mine dommer over dem for all deres ondskaps skyld, fordi de forlot meg og brente røkelse for andre guder, og tilbad sine henders verk.

Jeremia 2
8. Prestene sa ikke: Hvor er Herren? Og de som drev på med loven, kjente meg ikke. Og hyrdene falt fra meg, og profetene spådde ved Ba’al, og de fulgte dem som ikke kan hjelpe.
9. Derfor vil jeg fremdeles gå i rette med dere, sier Herren. Ja, og med deres barnebarn vil jeg gå i rette.

34. Det finnes endog blod av uskyldige fattigfolk på dine kjortelkanter. Du grep dem ikke i innbrudd, men det var på grunn av alt dette onde.
35. Og allikevel sier du: Jeg er uskyldig, og hans vrede har bestemt vendt seg fra meg. Se, jeg vil gå i rette med deg fordi du sier: Jeg har ikke syndet.

Jeremia 3
6. Og Herren sa til meg i kong Josjias dager: Har du sett hva Israel, den frafalne kvinne, har gjort? Hun gikk opp på hvert høyt fjell og inn under hvert grønt tre og drev hor der.

11. Og Herren sa til meg: Den frafalne, Israel, har vist seg rettferdigere enn den troløse, Juda.
12. Gå avsted og rop ut disse ord mot nord og si: Vend tilbake, Israel, du frafalne! sier Herren. Jeg vil ikke senke mitt åsyn i vrede mot dere, for jeg er barmhjertig, sier Herren. Jeg vil ikke holde fast ved min vrede for evig.
13. Bare erkjenn din ugjerning, at du er falt fra Herren din Gud, og på forskjellige veier har løpt om til fremmede guder, inn under hvert grønt tre, og ikke hørt på min røst, sier Herren.

Jeremia 5
1. Gå omkring i gatene i Jerusalem og se etter! Gi akt og søk på torgene om dere finner noen, om det bare er noen som gjør rett, og som søker etter redelighet! Så vil jeg tilgi byen.
2. Om de enn sier: Så sant Herren lever, så sverger de allikevel falsk.

Nebopalassar, far til Nebukadnesar, blir konge av Akkad (Babylon) (Assyriatiden fra Sanherib til Nebukadnesar)

15. året
Josjia ødela alteret i Bet-El som Jeroboam, Nebats sønn, hadde bygget (2. Kongebok 23,15-18)
Og dermed oppfylte han en profeti som var 361 år gammel (Kongetiden) (1. Kongebok 13,2) (Jødenes Oldtid bok X 4,4)

18. året
Josjia var ferdig med å rense landet (2. Krønikerbok 34,8)
Han begynner å sette i stand Herrens hus (2. Krønikerbok 34,8)
Da fant de lovboken som Moses hadde skrevet (2. Krønikerbok 34,14)
Da kongen hørte lovens ord, ydmyket han seg og sendte folk avsted til profetinnen Hulda, for å spørre Gud (2. Krønikerbok 34,20-22) (2. Kongebok 22,14)
Og Ordet fra Herren var:

2. Krønikerbok 34
24. Så sier Herren: Se, jeg fører ulykke over dette sted, og dets innbyggere, alle de forbannelser som er skrevet i den bok de har lest for Judas konge,
25. fordi de har forlatt meg, og brent røkelse for andre guder, for å vekke min harme med alt sine henders verk. Min vrede skal utøses over dette sted, og den skal ikke utslukkes.
26. Og til Judas konge, som sendte dere for å spørre Herren, til ham skal dere si slik: Så sier Herren, Israels Gud, om de ord som du har hørt:
27. Fordi ditt hjerte ble ømt, og du ydmyket deg for din Guds åsyn, da du hørte hans ord mot dette sted og dets innbyggere, fordi du ydmyket deg for mitt åsyn, sønderrev dine klær, og gråt for mitt åsyn, så har også jeg hørt, sier Herren.
28. Så vil jeg da samle deg til dine fedre, og du skal samles med dem i din grav i fred. Og dine øyne skal ikke se all den ulykke jeg vil føre over dette sted, og dets innbyggere. Med dette svar kom de tilbake til kongen

Folket hadde nok ikke vendt om til Gud selv om kongen hadde gjort det.

I dette året holder Josjia påske for Herren (2. Kongebok 23,23) (2. Krønikerbok 35,1-19)
Josjia samler alt folket i Jerusalem og leser opp loven for alt folket (2. Kongebok 23,1-3) (2. krønikerbok 34,29-33)

20. året
Hans yngste sønn, Sedekia, blir født. (2. Kongebok 22,1) + (2. Kongebok 23,36) – (2. Kongebok 24,18)

23. året
Framorte dør i krig mot Assyria og hans sønn, Kyaxares, blir konge over Mediariket. Han regjerte i 40 år (Herodotus 1. bok 102, 103,,106, og 130) (Assyriatiden fra Sanherib til Nebukadnesar)

25. året
Skyterne masjerte for å innta Egypt, men Psammetichus kom med gaver, og gjorde en fredsavtale med dem. Og Skyterne angriper og inntar Askalon istedenfor. (Herodotus 1. bok 105) (Assyriatiden fra Sanherib til Nebukadnesar)

27. året
Tobias dør (Gud er Jordens Herre)
Ninnive legges i grus av Medierne og Babylonierne (Assyriatiden fra Sanherib til Nebukadnesar) (ABC 3 (Fall of Nineveh Chronicle y12-y14)
Saracus, Ninives konge, brente ned slottet og tok livet av seg (ABC 3 (Fall of Nineveh Chronicle y12) (Assyrisk oversikt) (Berossus side 8)

28. året
Psammetichus dør og Neko II blir Farao i Egypt, og regjerer i 16 år (Herodotus 2. bok 159) (Assyriatiden fra Sanherib til Nebukadnesar)

30. året
Egypterne drar til krig mot Babylonierne og Medierne (ABC 3 (Fall of Nineveh Chronicle y17) (Assyrisk oversikt) (Assyriatiden fra Sanherib til Nebukadnesar)
Josjia drar ut mot Egypterne, og blir drept i Megiddodalen (2. Kongebok 23,29-30) (2. Krønikerbok 35,20-27)

 

 

Å.L.

Posted on: 13. mai 2026Elshaddai

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *